Kemal Tahir – Körduman

Roman & Hikaye & Öykü Kitap Herif


Kemal Tahir – KördumanSağırdere romanı, Yamören’e gitmek üzere hazırlıklarını tamamlayan Mustafa’nın ne yapacağı net olarak belirtilmeden sona erer. Bunun devamı Körduman romanı ise, Mustafa’nın tasarladığı gibi, Yamören’e bir gece yarısı dönmesiyle başlar.Ailesine aldığı armağanlarla dolu sandığı, lacivert takım elbisesi ve kazandığı
paralarla köyde şaşkınlık ve hayranlık yaratır. Çünkü Hasan, Mustafa için Ankara’da yoksul, parasız, rezil bir hayat yaşıyor, yakında geri gelir, türü gerçek olmayan olumsuz konuşmalar yapmıştır. Oysa Mustafa başarılı bir genç olarak köye dönmüş, anlatılan her şeyin yalan olduğunu gösterir.
Mustafa köye dönünce yine eski Mustafa olur. En yakın arkadaşı Pelvan Vahit ile birlikte yine köy kızlarının peşine düşer. Önceleri Ayşe’yle ilgilenmez. Çünkü Ayşe, Hocaların Hakkı ile evlenmiştir. Üstelik gitme diye çok istediği yalvardığı halde Hakkı ile evlenmiştir. Ama şimdi pişmandır. Kocası onu çok çalıştırmakta, istediği ya da kendiliğinden hiçbir şey de almamaktadır.

Mustafa ise bu kez, Ayşe’nin kız kardeşi Fadik’in gönlünü kazanmaya çalışır. Bir amacı da artık Ayşe’yle ilgilenmiyorum, onu unuttum, şimdi Fadik’le beraber olmak istiyorum mesajını vermek, ama onu yine elde etmekten vazgeçmediğini kanıtlamaktır. Çevresi de buna inanır. Hatta arkadaşı Vahit, mademki artık Ayşe’yi düşünmüyorsun sevmekten vazgeçtin o zaman Ayşe benim olmalı diye düşünüp Ayşe’nin peşine düşer.

 

Bir önceki yazımızda önerdiğimiz Final - Ygs-Lys Fizik Soru Bankası adlı kitabı da inceleyebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir